גישור

מי לא נקלע במהלך חייו לסכסוך משמעותי?

 גירושין שמלווים במחלוקות ומאבקים , , מחלוקות עסקיות בין שותפים לעסקים, סכסוכים מסחריים, ריב בין אחים על רקע ירושה, מקרים של טיפול רפואי כושל  ורשלנות רפואית, הפרת הסכמים, סכסוכים בין שכנים ועוד מחלוקות ממחלוקות שונות.

בעבר הצד שהרגיש פגוע יכול היה להגיש תביעה לבית המשפט והמחלוקות או הסכסוך הוכרעו במשפט על ידי השופט שקבע מי מהצדדים צודק ומה יהיה הפתרון לסכסוך.

החל משנות ה-90  נולד תחום חדש ביישוב סיכסוכים- הגישור.

מטרת הגישור היא לא רק להכריע בסכסוך אלא למצוא פתרון שיאפשר לצדדים להמשיך ולקיים יחסים תקינים והוא קריטי במקרים שמדובר בסכסוך בין בני משפחה, או זוג שרוצה להתגרש אך ימשיך לגדל את ילדיהם המשותפים שנים רבות. גם בין שותפים עסקיים שרוצים להמשיך לנהל עסקים זה עם זה גישור הוא פתרון מצוין. שכנים שצריכים להמשיך להתגורר בשכנות זה עם זה יפיקו תועלת רבה מגישור שיסתיים בהסכמות על פני הכרעה חד צדדית של שופט.

בגישור הצדדים לסכסוך בוחרים את המגשר, שהוא אדם אובייקטיבי. המגשר אינו שופט ולא מכריע בין הצדדים הוא איננו אינו קובע מי צודק ומי לא. תפקידו לאפשר לצדדים לסכסוך לקיים דיון ולנסות למצוא פתרון לסכסוך שיהיה מתאים וטוב לכל הצדדים .

המגשר אינו מכריע בין הצדדים אלא משמש גשר . תפקידו לאפשר לצדדים לעבור ממצב של סכסוך למצב של הידברות.

לגישור יתרונות רבים:

הצדדים מגיעים לגישור מתוך בחירה, בניגוד למשפט שבו צד אחד מגיש תביעה נגד הצד השני. הצדדים הם אלו שמכריעים את גורל הסכסוך, בניגוד למשפט שבו השופט הוא זה שמחליט ומכריע בסכסוך.

הגישור הוא הליך פרטי ועל המגשר מוטלת חובת שמירת סודיות, בניגוד למשפטים שהם הליך פומבי וציבורי. בשל הסודיות המוטלת על הנאמר בגישור צדדים יכולים לדבר בחופשיות רבה יותר זה עם זה, לגלות רגשות ולפרק כעסים ומתחים.

בעוד שההליך המשפטי יכול להיות יקר מאוד לצדדים, הן בשל תשלום לעורכי הדין שמייצגים אותם והן בשל נזקים שנגרמים להם כתוצאה מהתמשכות הסכסוך,הגישור הוא תהליך קצר מאוד בהשוואה למשפטים שעשויים להימשך שנים

בעוד שבתהליך המשפטי כל צד מתבצר בעמדותיו ונותר עם הכעסים והמתחים תהליך הגישור וההידברות בין הצדדים עוזר לשני הצדדים להבין טוב יותר את הצד השני, המניעים שלו, הקשיים שלו ומאפשר לעבור ממצב של יריבות למצב של מציאת פתרונות שיהיו מתאימים וטובים לשני הצדדים.

מכל הסיבות הללו, לגישור יתרונות רבים על פני ניהול מאבק משפטי ותוצאותיו למשפיעות לטובה על הצדדים מבחינות רבות ולכן בטרם תיפנו להגשת תביעה משפטית,רצוי שתגיעו אלי לפגישת ייעוץ חינם .